028 - 33650959......................................................................................ارسال رایگان سفارشات بالای 50 هزار تومان
logo
0
سبد خرید

کاربر گرامی خوش آمدید!

ثبت نام
» اخبار » روغن زیتون بهترین روغن خوراکی شناخته شده در دنیا

جستجوی پیشرفته

روغن زیتون بهترین روغن خوراکی شناخته شده در دنیا

تعداد بازدید 2131

روغن زیتون بهترین روغن خوراکی شناخته شده در دنیا

 تاریخچه

روغن زیتون، فراورده‌ای است که ابتدا مردمان تمدن مینون (تمدنی یونانی در نواحی مدیترانه ای) آن را تولید می‌‌کردند. این روغن برای آنها منشاء ثروت محسوب می‌‌شد.

 

طبقه بندی روغن زیتون 

روغن زیتون بکر :  به روغن زیتونی گفته می‌شود که از خمیر زیتون بدون اعمال حرارت و فرایندهای شیمیایی حاصل می ‌شود که کاملاً خوراکی و رنگ آن زرد تیره متمایل به سبز است.


روغن زیتون تصفیه شده:  به روغنی گفته می شود که با استفاده از فرآیندهای شیمیایی به منظور کاهش اسید چرب آزاد و بوی خاص روغن زیتون ، تصفیه شده است. این نوع روغن زیتون تحمل حرارتی بیشتری نسبت به روغن زیتون بکر دارد و به کسانی که بوی روغن زیتون را نمی پسندند توصیه می شود.

روغن زیتون، نگهبان قلب

تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوری (۲۳ گرم) روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌‌دهد که این امر، به دلیل وجود چربیهای اشباع نشده به ویژه امگا 3 و امگا 6 و امگا 9 در این روغن است. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهتر است که به جای چربیهای اشباع شده(مانند چربیهای حیوانی) از روغن زیتون استفاده شود تا میزان مصرف کالری روزانه از حد لازم بیشتر نباشد.

خواص شفابخش روغن زیتون

کاهش ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی

کاهش کلسترول بد خون (LDL) بدون اینکه مقدار کلسترول خوب (HDL) را تغییر دهد.

مانع لخته شدن خون و تنگ شدن شریان‌ها

کاهش فشار خون بالا

کاهش ابتلا به سکته مغزی تا 41 %

تنظیم قند خون

جلو گیری از التهاب معده

جلوگیری از تشکیل سنگهای صفراوی با افزایش ترشح صفرا و هورمون های لوزالمعده

پیشگیری از آسیب به گلبولهای قرمز.

کاهش ابتلا به انواع سرطان خصوصاً سرطان پوست، روده و سرطان پستان در زنان

تقویت حافظه

کاهش التهاب مفاصل و آریت روماتوئید و همچنین درد مفاصل

مسکن گلو درد

پیشگیری از افسردگی

جلوگیری از سفید شدن مو

 شادابی و لطافت پوست

تقویت لثه

تسکین درد های روماتیسمی

 

روغن زیتون را در چه شرایطی نگهداری کنیم ؟

روغن زیتون مثل هر روغن دیگری به حرارت و نور حساس است و اگر برای مدتی طولانی در برابر نور قرار گیرد مقدار زیادی از خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود را ازدست می‌دهد و بهترین حالت نگهداری این روغن برای اینکه مواد مفید موجود در ان ، از جمله ویتامین E از بین نرود یا کاهش نیابد ، نگهداری در جای خشک و خنک و به دور از نور است و اما گاهی برخی افراد این روغن را در مجاورت اجاق گاز می‌گذارند که در اثر حرارت به روغن آسیب وارد شده و تغییرات نامطلوبی در ارزش غذایی آن بوجود می اید.

 این نکته را هم مورد توجه قرار دهید که روغن زیتون در دماهای یخچال ممکن است کدر و بسیار غلیظ حتی منجمد شود که این موضوع از لحاظ ارزش تغذیه ای مشکلی برای روغن زیتون ایجاد نمی کند و در صورتی که روغن را مجددا به دمای اتاق برگردانید به حالت اولیه باز می گردد.

روغن زیتون نامناسب برای سرخ کردن

براساس گفته های یکی از متخصصین تغذیه افراد بسیاری برای سرخ کردن مواد غذایی بویژه موادی که جذب روغن بالایی دارند، از جمله بادنجان و کدو از روغن زیتون استفاده می‌کنند. این در حالی است که این روغن هنگام سرخ کردن مواد به درجه‌ای از دود می‌رسد که ساختار روغن به هم ریخته، ترکیبات جدیدی که برای سلامت بدن خطر داشته و سرطان زا و سمی هستند را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه درجه دود روغن‌های سرخ کردنی بالاتر بوده و گرمای بیشتری نسبت به روغن زیتون تحمل می‌کنند، افزود: روغن زیتون را می‌توان برای طبخ غذاهایی که نیاز به حرارت طولانی ندارند، مانند طبخ نیمرو استفاده کرد.

اما در کل نباید فراموش کرد که روغن زیتون (از هر نوعی که باشد)، در مقایسه با روغن‌های دیگر، از بهترینها است.

تاريخ تنظيم: یکشنبه 23 فروردین ماه 1394