028 - 33650959......................................................................................ارسال رایگان سفارشات بالای 50 هزار تومان
logo
0
سبد خرید

کاربر گرامی خوش آمدید!

ثبت نام
» اخبار » گیاه خواری بله یا خیر ؟

جستجوی پیشرفته

گیاه خواری بله یا خیر ؟

تعداد بازدید 2031

گیاه خواری بله یا خیر ؟

از زمانی که بشر پا به عرصه وجود گذاشت زندگی خود را با خوردن گیاهان آغاز کرد. انسان­ها میلیون­ها سال را با گیاه­خواری گذراندند تا اینکه زمین لرزه، سیل و شرایط نامناسب جوی، جنگل ها را به مکانی ناامن تبدیل و آنان را مجبور کرد به مناطقی غیر از جنگل کوچ کنند. با تغییر محل زندگی و آب و هوا دیگر میوه و محصولات گیاهی به اندازه کافی وجود نداشت، لذا ناگزیر شد گوشت جانورانی که برای محافظت از خود می­کشت را بخورد. بعدها با کشف آتش آموخت که چگونه می تواند گوشت را بپزد، حیوانات را اهلی کند و در کنار محل سکونت خود بپرورد. بدین ترتیب استفاده از گوشت و شیر حیوانات را آغاز کرد. مصریان باستان حیوانات را مقدس شمرده و از خوردن گوشت آنها خودداری می کردند. در آیین اوستا نیز کشاورزی امری مقدس و شکار حیوانات ناپسند به شمار می آید. زرتشت از شیر و گیاهان تغذیه می کرد. فیثاغورث برجسته ترین فیلسوف یونان باستان به گیاه خواری اعتقادی قوی داشت و رژیم غذایی فیثاغورثی کم کم به یک آیین تبدیل شد. گاندی، افلاطون، بودا، مولانا، عطار نیشابوری، انشتین، ادیسون، نیوتن و تولستوی از دیگر گیاه خواران مشهور بودند.   رژیم گیاه خواری Vegeterian Diet یعنی محدودکردن رژیم غذایی به منابع گیاهی و اجتناب از مصرف انواع  گوشت­ها شامل گوشت قرمز، پرندگان، ماهی، صدف، حیوانات دریایی و محصولات حاصل از گوشت. در بعضی گیاهخواران عسل نیز به عنوان محصولی که از زنبور عسل به دست می آید خورده نمی شود. حتی برخی نیز از پوشیدن لباسهایی که از کشتن حیوانات به دست می آید مانند چرم و خز خودداری می کنند. افراد به دلایل مختلف اخلاقی، دینی، مذهبی، اقتصادی، فرهنگی و یا بیماری گیاه خوار می شوند. با کاهش رشد اقتصادی و پایین آمدن درآمد بسیاری از مردم به ناچار گیاه خواری را در پیش می گیرند. گروهی دیگر نیز مثل جهت حفظ سلامتی و زیبایی اندام گیاه خوار  می­شوند. بسیاری از هنرپیشه­های معروف به همین دلیل گیاه خوار شده­اند. متاسفانه در جامعه ما تمایل به گیاه خواری در میان دختران جوان به خصوص در سنین بلوغ و نوجوانی رو به افزایش است که این امر مسئولیت والدین را به منظور افزایش آگاهی و دانش در این زمینه بیش از پیش بالاتر خواهد برد.
6٪ مردم انگلستان ،4٪ مردم ایالات متحده و حدود 400 میلیون نفر در سراسر دنیا گیاه خوار هستند. در میان آنان زنان درصد بالاتری را تشکیل می دهند. انواع مختلف گیاه خواری وجود دارد که  مهم ترین آنها عبارتند از:  
      
1-  Vegeterianism  Lacto-Ovo ( گیاه خواری لاکتو- اوو ): متداول ترین و راحت ترین نوع گیاه خواری که  در آن افراد از مصرف انواع گوشت خودداری می کنند ولی محصولات حیوانی دیگر مانند لبنیات ، تخم مرغ و عسل را  مصرف می کنند.

2-  Lacto – Vegeterianism (گیاه خواری لاکتو ): گیاه خوارانی که از منابع گیاهی، لبنیات و عسل استفاده کرده ولی تخم مرغ مصرف نمی کنند.

3- Ovo – Vegeterianism  ( گیاه خواری اوو ) : گیاه خوارانی که از منابع گیاهی و تخم مرغ استفاده ولی از مصرف محصولات لبنی پرهیز می کنند.

4- Semi – Vegeterianism ( نیمه گیاه خواری ) : گیاه خوارانی که سرسخت نیستند و تنها گوشت قرمز را از برنامه غذایی خود حذف کرده اند و ماهی و مرغ را مصرف می کنند. این نوع گیاه­خواری معمولاً به دلایل مذهبی، سنتی و حفظ سلامت انتخاب می­شود.

5- Vegeterianism-Vegan  ( گیاه خواری مطلق ): این نوع گیاه خواران هر فرآورده ای که از حیوان به دست بیاید مانند لبنیات، تخم مرغ، عسل و حتی افزودنی­های غذایی مانند لستین که از تخم مرغ به دست می آید، ژلاتین و ویتامین D در برنامه غذایی آنها وجود ندارد. مهمترین دلایل گیاه خواران مطلق، حفظ مسایل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست، حفظ سلامتی، مسایل معنوی یا مذهبی است.

 رژیم گیاه خواری انرژی کمی دارد و کمتر از 30٪ از کل کالری دریافتی از منابع چربی تامین می شود که البته عمده این چربی نیز از نوع غیر اشباع و مفید برای بدن است. قسمت اعظم کربوهیدرات دریافتی را نیز غلات کامل و حبوبات تشکیل می­دهد. بنابراین حجم زیاد، کالری کم و فیبر بالا از جمله ویژگی­های این رژیم محسوب می شود.

تاريخ تنظيم: یکشنبه 23 فروردین ماه 1394